آغاز تکثیر انواع بچه ماهیان گرمابی در پلدشت

پلدشت: با پایان فصل صید، مژده‌ی آغاز فصل زاد و ولد ماهیان به گوش می‌رسد. در همین راستا، تکثیر و پرورش انواع بچه ماهیان گرمابی در مرکز بازسازی ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی شهرستان پلدشت، به عنوان تنها مرکز تکثیر و پرورش بچه ماهیان شمال غرب کشور، آغاز شده است.

خودکفایی آذربایجان غربی در تولید بچه ماهی:

با فعالیت این مرکز، استان آذربایجان غربی در تکثیر، پرورش و تولید انواع بچه ماهی خودکفا شده است. سالانه به طور میانگین نزدیک به ده میلیون قطعه بچه ماهی در این مرکز تکثیر و پرورش می‌یابد.

ماهیان مولد از رودخانه ارس:

ماهیان مولد از رودخانه ارس صید و در استخرهای این مرکز نگهداری و پرورش داده می‌شوند. امسال در این مرکز، نزدیک به ۸ میلیون قطعه بچه ماهی از خانواده کپور ماهیان تکثیر و پرورش خواهد یافت.

تامین بچه ماهی برای ۴۳۰ منبع آبی:

با تکثیر و تولید انبوه بچه ماهیان در این مرکز، نیاز ۴۲۰ منبع آبی استان و ۱۰ منبع آبی در ۵ استان دیگر کشور به بچه ماهی تامین خواهد شد.

افزایش 10 درصدی تولید ماهی در استان:

فعالیت این مرکز علاوه بر رفع نیاز استان به بچه ماهی، ثبات تولید را نیز به ارمغان آورده و موجب افزایش 10 درصدی سالانه تولید انواع ماهیان استخوانی در استان شده است.

رهاسازی بچه ماهیان در منابع آبی:

این بچه ماهیان بعد از سه ماه و رسیدن به وزن بالای 10 گرم، در منابع آبی استان و استان‌های شمال غرب کشور رهاسازی خواهند شد.

اهمیت این اقدام:

تکثیر و پرورش انبوه بچه ماهیان در مرکز شهید کاظمی، نقش مهمی در حفظ و احیای ذخایر آبزیان، رونق ماهیگیری و اشتغالزایی در منطقه، و همچنین تامین غذای سالم و باکیفیت برای مردم استان و سایر نقاط کشور دارد.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *