متلاشی شدن باند حفاران غیرمجاز حریم قلعه سه هزار ساله در ارومیه

در یک عملیات هماهنگ و دقیق، نیروهای امنیتی و میراث فرهنگی آذربایجان غربی موفق شدند حفاران غیرمجاز را در حریم قلعه سه هزار ساله در ارومیه دستگیر کنند. این قلعه که از آثار تاریخی مهم این منطقه محسوب می‌شود، هدف غیرقانونی گروه‌های حفار قرار گرفته بود.

جزئیات عملیات

به گزارش سرپرست یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، این عملیات پس از دریافت گزارش‌هایی درباره فعالیت‌های مشکوک در دره شهدای ارومیه انجام شد. با پیگیری‌های مستمر و نامحسوس، عاملان شناسایی و هنگام فرار از محل حفاری دستگیر شدند.

کشف مواد منفجره و تجهیزات حفاری

در جریان این عملیات، مقادیری مواد منفجره دست‌ساز و تجهیزات حفاری پیشرفته از جمله موتور برق، بیل و کلنگ، بتن‌کن و دریل کشف و ضبط شد. این تجهیزات قادر بودند خسارات جبران‌ناپذیری به بناهای تاریخی وارد آورند.

پیامدهای قانونی و هشدارهای صریح

متهمان پس از دستگیری به مقر پلیس منتقل شده و پرونده‌های قضایی برای آنها تشکیل داده شد. مسئولین امنیتی و میراث فرهنگی استان با صدور هشدارهایی تأکید کردند که امنیت و حراست از آثار تاریخی با جدیت تمام دنبال خواهد شد و با هرگونه تخلف به شدت برخورد می‌شود.

تأکید بر لزوم همکاری عمومی

مقامات همچنین از عموم مردم خواستند تا در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک در نزدیکی آثار تاریخی، موارد را به سرعت به مقامات گزارش دهند. این اقدامات نشان‌دهنده تعهد جامعه و مقامات به حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی منطقه است.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *