امنیت زیرساخت همه تعاملات است

استاندار آذربایجان غربی در دیدار با استانداران اقلیم کردستان عراق، امنیت را زیرساخت همه تعاملات عنوان کرد.

محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی در عصر چهارشنبه در دیدار با استانداران استان‌های مرزی ایران با استانداران اقلیم کردستان عراق در استانداری اربیل، با بیان اینکه توسعه روابط ایران با اقلیم کردستان عراق به همان اندازه که موجب خوشحالی دوستان دو طرف شده است، آتش کینه و نفرت دشمنان ما را هم بیشتر کرده است، گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی به همراه گروه‌های تروریستی منطقه مخالف دوستی دو ملت هستند چرا که منافعشان به مخاطره افتاده است.

وی با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط همه جانبه با اقلیم کردستان عراق، افزود: روابط مردم ایران به خصوص مردم آذربایجان غربی با مردم این منطقه ریشه‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی دارد و ناگسستنی است.

معتمدیان که ریاست هیئت ایرانی شرکت کننده در دومین نشست اقتصادی استانداران استان‌های مرزی ایران با اقلیم کردستان عراق را بر عهده دارد، نقش این نشست را در توسعه روابط اقتصادی، بازرگانی و تجاری مهم دانست و خاطرنشان کرد: ما بدنبال توسعه ترانزیت و صادرات هستیم و برای تحقق این هدف زیرساخت‌های مرزی را باید تکمیل کنیم و فعالیت پایانه‌های مرزی مان را همانند چند ماه گذشته شبانه روزی کنیم.

وی با اعلام اینکه سال گذشته میزان مبادلات مرزی با اقلیم کردستان عراق از پایانه مرزی تمرچین به سقف ۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است، افزود: این رشد مبادلات نتیجه عملی شدن بندهای تفاهم نامه نخستین نشست اقتصادی دو طرف است که سال قبل به میزبانی ارومیه برگزار شد.

استاندار آذربایجان غربی امنیت را زیرساخت همه تعاملات عنوان و اضافه کرد: عزم ما و مسئولان اقلیم کردستان عراق برقراری امنیت پایدار است که در نشست فردا بر آن تاکید خواهیم کرد.

امید خوشناو، استاندار اربیل هم در این دیدار گفت: ما خواهان گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم چرا که به اهمیت آن در بهبود اوضاع زندگی مردم واقف هستیم.

وی با تاکید بر اجرای تفاهم نامه‌های قبلی دو طرف، افزود: مسئولان عالی رتبه ایران و عراق هم بر توسعه روابط تاکید دارند.

خوشناو از آماده بودن زیرساخت‌ها برای زائران اربعین حسینی از مسیرهای تمرچین و باشماق خبر داد و گفت: امسال با بهره‌گیری از تجارب دو سال گذشته تلاش می‌کنیم مشکلات سال‌های قبل را به حداقل برسانیم و میزبانان خوبی برای زائران اربعین حسینی باشیم.

در این سفر، صحرایی استاندار کرمانشاه، زارعی کوشا استاندار استان کردستان، رشنودی سرکنسول ایران در اربیل و چند تن از نمایندگان مردم استان‌های آذربایجان غربی و کردستان، استاندار آذربایجان غربی را همراهی می‌کنند.

دومین نشست اقتصادی استانداران استان‌های مرزی ایران با اقلیم کردستان عراق فردا در اربیل برگزار می‌شود.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *