تکذیب ادعاها درباره اشتغال زندانیان رای باز زندان بوکان

ادعاهایی در فضای مجازی مبنی بر اشتغال اجباری زندانیان رای باز زندان بوکان در استان آذربایجان غربی مطرح شده که صحت ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی انتشار مطلبی در خصوص شرایط کاری زندانیان رای باز زندان بوکان، اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد.

در این اطلاعیه آمده است:

  • رای باز، ظرفیتی است که به محکوم این فرصت را می‌دهد تا در شرایطی خاص، از حبس تمام مدت در طول روز معاف شود و با فعالیت در محدوده‌ای ویژه و تعریف شده به همراه کسب درآمد، دوران محکومیتش را سپری کند.
  • اشتغال زندانیان در امور مربوط به زندان به صورت داوطلبانه انجام می‌شود.
  • اغلب زندانیانی که در زندان مشغول به کار می‌شوند، بدهکاران مالی هستند که شاکی خصوصی دارند و دستمزد مددجویان از طریق بنیاد تعاون زندانیان به حساب شکات خصوصی، طلبکاران و بخشی از آن به حساب خانواده زندانیان واریز می‌شود.
  • در راستای توسعه اشتغال مولد و پایدار در زندان‌های استان آذربایجان غربی برای توانمندسازی زندانیان با مشارکت بخش خصوصی و بنیاد تعاون زندان‌های استان در سال ۱۴۰۲ برای حدود ۳۰۰۰ نفر زندانی این استان اشتغال ایجاد شده است که از این تعداد حدود هزار و ۷۰۰ مددجو به صورت رای باز به ۱۱۰ مرکز کارگاهی، تولیدی و صنعتی اعزام می‌شوند.
  • سال گذشته حدود سی و سه میلیارد و پانصد میلیون تومان از سوی بنیاد تعاون زندانیان و واحد‌ها تولیدی و صنعتی حقوق و دستمزد پرداخت شده است.

در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است که اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان آذربایجان غربی در راستای صیانت از حقوق زندانیان و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای بازگشت آنان به جامعه سالم، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *