روانسازی تجارت در تمرچین، دو برابر شدن خروجی‌ها

ارومیه- استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر رفع مشکلات پایانه مرزی تمرچین و اجرای مصوبات شورای مبادلات مرزی، گفت: روانسازی امور در این پایانه، توسعه مراودات اقتصادی را افزایش می‌دهد.

محمدصادق معتمدیان در جلسه شورای مبادلات مرزی استان با اشاره به اهمیت افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با اقلیم کردستان عراق، اظهار داشت: در راستای دسترسی به دریای مدیترانه و انتقال کالا به بخش عمقی عراق و بازارهای هدف سوریه، توسعه زمینه‌های اقتصادی و زیرساخت‌های لازم در پایانه‌های مرزی تمرچین و حاج عمران ضروری است.

استاندار آذربایجان غربی به افزایش مبادلات تجاری با اقلیم کردستان عراق در دو سال گذشته نیز اشاره کرد و افزود: در دولت سیزدهم، روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق به ویژه در مرزهای آذربایجان غربی ارتقا یافته و هر سال بیش از یک میلیارد دلار صادرات به این اقلیم انجام شده و در این مدت شاهد افزایش 250 درصدی ترانزیت و 40 درصدی میزان صادرات به اقلیم کردستان عراق بوده‌ایم.

معتمدیان افزایش مبادی مشترک مرزی را از راهکارهای مهم برای افزایش مراودات تجاری و تسهیل در ترانزیت کالا به اقلیم کردستان عراق دانسته و اضافه کرد: مطالعات و بررسی‌های لازم جهت افزایش تعداد درب‌های واحد مرزی از 4 درب موجود به 10 درب، در قالب درب‌های اختصاصی برای تردد خودروهای سواری، کالاهای فاسد شدنی و …، برای جانمایی و عملیاتی شدن این طرح در کوتاه‌ترین زمان صورت می‌گیرد.

وی در پایان با تاکید بر اجرای کامل مصوبات جلسات شورای مبادلات مرزی استان و لازم الاجرا بودن مصوبات این شورا، اظهار داشت: براساس ضرورت‌های مورد نیاز مرزهای بین المللی، الگوی جدیدی در پایانه مرزی تمرچین در کشور ایجاد می‌شود.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *