ضرورت روایت گری تمدن و مفاخر آذربایجان غربی با زبان هنر


آذربایجان غربی، این سرزمین پرافتخار و سرشار از تمدن، با داشته‌های فرهنگی و تاریخی خود، همواره یکی از مهدهای هنر و فرهنگ در ایران زمین بوده است. رئیس حوزه هنری این استان، بر لزوم بازگویی این میراث ارزشمند با زبانی جذاب و دلنشین، یعنی هنر، تأکید ورزیده است.

تجلیل از مفاخر با ابزار هنر

شهید باکری، نمادی از ایستادگی و افتخار آذربایجان غربی، تنها بخشی از گنجینه ارزشمند این سرزمین است. از این رو، تأسیس مرکز رشد هنر انقلاب و تدوین نقشه تحول حوزه هنری با هدف معرفی و روایتگری مفاخر و داستان‌های این خطه، از اولویت‌های کاری قرار گرفته است.

نقشه تحول هنری؛ از مرزها تا هویت ایرانی اسلامی

رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی، با اشاره به موقعیت مرزی این استان و اهمیت دریاچه ارومیه، برنامه‌هایی را برای استفاده از این پتانسیل‌ها در جهت ارتقای هنر انقلاب اسلامی بیان کرده است. همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام و پیروان ادیان مختلف در این استان، نمونه‌ای دیگر از میراث فرهنگی است که باید با زبان هنر به تصویر کشیده شود.

برنامه‌های پیش‌رو؛ از تقویت نسل جوان تا گسترش هنر انقلاب

این حوزه با شناسایی و جذب استعداد‌های هنری و توانمندسازی مربیان، قصد دارد تا به سطوح بالاتری از ارتقا در عرصه هنر دست یابد. اجرای طرح “محله باهنر” در مناطق حاشیه‌ای شهر و برگزاری برنامه‌هایی به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، از جمله اقدامات مؤثر در این راستا به شمار می‌روند.

نتیجه‌گیری: هنر، زبان گفتگوی تمدن‌ها

آذربایجان غربی با داشته‌های تمدنی و فرهنگی خود، زمینه‌ساز خلق آثار هنری بی‌نظیری بوده است. هنرمندان و اهالی فرهنگ این استان، با بهره‌گیری از این پتانسیل‌ها، می‌توانند روایتگری نوین و جذابی از میراث این سرزمین ارائه دهند و بدین شکل، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را به جهانیان معرفی نمایند.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *