واکسیناسیون دام‌ها علیه تب برفکی در آذربایجان غربی آغاز شد

ارومیه- مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از آغاز مرحله نخست ایمن‌سازی دام‌های سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی در استان خبر داد.

سید امید خلیل‌زاده اظهار داشت: این عملیات به مدت دو ماه تا 10 شهریور ادامه خواهد داشت و در جمعیت 315 هزار راسی دام سنگین و 4 میلیون راسی دام سبک و در سه هزار واحد اپیدمیولوژیک انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 110 مرکز مایه‌کوبی بخش خصوصی با نظارت بخش دولتی واکسینه و ایمن‌سازی دام‌ها را برعهده دارند، افزود: یکی از راه‌های کنترل بیماری پرخسارت و فوق‌العاده مسری و مهلک تب برفکی، علاوه بر لزوم رعایت مقررات بهداشتی، قرنطینه ای، واکسیناسیون مرتب و دوره‌ای جمعیت حساس دام هاست.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از دامداران خواست برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع این بیماری، همکاری و تعامل لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی و سایر خدمات دامپزشکی داشته باشند.

وی همچنین از دامداران خواست برای اطمینان از پوشش حداکثری این واکسیناسیون از خرید و فروش و جابجایی دام‌ها در مدت زمان اجرای عملیات مایه‌کوبی خودداری کنند و برای رعایت اصول بهداشتی در دامداری خود حوضچه‌های ضدعفونی را در محل ورودی دامداری فعال کنند.

تب برفکی مسری‌ترین و مهمترین بیماری اقتصادی جمعیت دامی است که در صورت بروز نقش مهمی در کاهش فرآورده‌های پروتئینی با منشا دامی، شیر و فرآورده‌های آن خواهد شد.

لازم به ذکر است که بیماری تب برفکی برای انسان خطرناک نیست، اما می‌تواند خسارات اقتصادی زیادی به دامداران وارد کند.

دامداران می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی و همکاری با اکیپ‌های دامپزشکی، از شیوع این بیماری در دام‌های خود جلوگیری کنند.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *