۶۵۴ نفر در آذربایجان غربی در انتظار پیوند کلیه


در پرتو فعالیت‌های ارزشمند انجمن اهدای عضو آذربایجان غربی، نور امیدی برای ۶۵۴ بیمار نیازمند پیوند کلیه در این استان روشن شده است. با وجود چنین آماری، ضرورت اهدای عضو و نجات جان انسان‌های در آستانه مرگ، بیش از پیش احساس می‌شود.

فراخوان به اقدام ایثارگرانه

علی تقی‌زاده افشاری، رئیس انجمن اهدا عضو آذربایجان غربی، بر ضرورت افزایش آگاهی و فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو تأکید کرده و خبر از شناسایی تعداد قابل توجهی از بیماران دیالیزی داده که در انتظار پیوند کلیه به سر می‌برند.

آمار و ارقام: نشان از یک نیاز فوری

بیش از ۱۶۰۰ بیمار دیالیزی در استان آذربایجان غربی وجود دارد که ۶۵۴ نفر از آن‌ها در لیست انتظار پیوند قرار گرفته‌اند. تقی‌زاده افشاری اشاره کرده است که بر اثر کمبود عضو اهدایی، سالانه بیش از ۱۲۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست می‌دهند.

چالش‌های پیش روی اهدای عضو

علی‌رغم آمار بالای مرگ‌های مغزی در کشور، تنها یک دهم از این موارد به اهدای عضو منتهی می‌شوند. تقی‌زاده بر نیاز به فرهنگ‌سازی و ترویج اهمیت اهدای عضو تأکید دارد تا بتوان از این فرصت‌ها برای نجات جان بیماران استفاده کرد.

نقش اهدای عضو در نجات جان

اهدای عضو، از افراد مرگ مغزی، نه تنها می‌تواند زندگی جدیدی به بیماران نارسایی کلیوی ببخشد بلکه در درمان بیماران نارسایی قلبی، کبدی و ریوی نیز بسیار مؤثر است. تقی‌زاده اظهار داشته که استفاده از اعضای این بیماران، تنها راه نجات برای بسیاری از بیماران است.

تأکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی

فرهنگ اهدای عضو می‌تواند نجات‌بخش بیمارانی باشد که در رنج و عذاب به سر می‌برند. تقی‌زاده اهدای عضو را اقدامی ایثارگرانه و خداپسندانه می‌داند که می‌تواند باقیات صالحاتی برای خانواده‌ها و فرد مرگ مغزی باشد.

جمع‌بندی: ندای امید

اهدای عضو در آذربایجان غربی و سراسر کشور، یک نیاز فوری و حیاتی است که می‌تواند زندگی جدیدی به بیماران هدیه کند. با توجه به آمار قابل توجه بیماران در انتظار پیوند، لزوم فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی عمومی در خصوص اهمیت و اثرات مثبت اهدای عضو بیش از پیش احساس می‌شود. اقدام به اهدای عضو، نه تنها یک ایثار معنوی بلکه یک اقدام حیات‌بخش است که باید به عنوان یک ارزش اجتماعی ترویج یابد.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *