480 میلیون مترمکعب حقابه به دریاچه ارومیه رسید / احیای 11 تالاب در پارک‌های اقماری

ارومیه- با افتتاح طرح بند و کانال بادین‌آباد، مجموعاً 480 میلیون مترمکعب حقابه به دریاچه ارومیه اختصاص یافت.

محمدصادق معتمدیان، دبیر کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه، در گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت: این طرح با هدف انتقال 180 میلیون مترمکعب آب مازاد منطقه‌ای به دریاچه ارومیه اجرا شده است.

وی طول این کانال را 4.5 کیلومتر عنوان کرد و گفت: با تلاش قرارگاه خاتم‌الانبیا و پیگیری‌های وزارت نیرو، این پروژه در حداقل زمان ممکن به بهره‌برداری رسید.

معتمدیان همچنین از احیای 11 تالاب در پارک‌های اقماری دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این تالاب‌ها که برخی از آنها بیش از 25 سال خشک شده بودند، با تخصیص 90 میلیون مترمکعب حقابه احیا شده‌اند.

دبیر کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم برای احیای این دریاچه، گفت: در این مدت، شاهد افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های مختلفی از جمله سد چپرآباد، تکمیل تصفیه‌خانه ارومیه و خط انتقال پساب آن بوده‌ایم.

وی همچنین از تمرکز ستاد احیای دریاچه ارومیه بر انجام پروژه‌های نرم‌افزاری از سال 1403 به بعد خبر داد و گفت: این پروژه‌ها با محوریت وزارت جهاد کشاورزی و در قالب طرح‌های 26 گانه دنبال خواهد شد.

معتمدیان در پایان از تلاش‌های وزیر نیرو و همکارانش در به ثمر رساندن این پروژه‌ها قدردانی کرد و گفت: با اقدامات انجام شده، شاهد احیای تدریجی دریاچه ارومیه و رونق دوباره تالاب‌های اطراف آن هستیم.

این خبر امیدوارکننده برای مردم آذربایجان غربی است که سال‌ها منتظر احیای این دریاچه ارزشمند بوده‌اند.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *