خرداد ۳, ۱۴۰۳


در یک اتفاق بی‌سابقه طی بیست سال گذشته، تالاب بین‌المللی «قوپی باباعلی» واقع در شهرستان مهاباد، شاهد آبگیری و احیای ۹۰ درصدی خود بوده است. این موفقیت، نتیجه همکاری‌های گسترده و اجرای دقیق مصوبات کارگروه استانی برای احیای دریاچه ارومیه است.

عملیات آبگیری؛ نفس تازه در کالبد تالاب

فاروق سلیمانی، رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد، با اشاره به اهمیت فرایند آبگیری این تالاب، اظهار داشت که با استفاده از حق‌آبه تخصیص یافته به حجم ۱.۸ میلیون مترمکعب از رودخانه مهاباد، این پروژه در بهمن ماه آغاز و با موفقیت به پیش رفته است. همکاری مدیریت منابع آب مهاباد و هدایت آب به سمت کانال روستای «گرده‌گروی»، کلید آبگیری موفقیت‌آمیز تالاب بوده و اکنون بیش از ۳.۵ میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره شده است.

بارش‌های زمستانی و احیای محیط زیست اطراف

بارش‌های مناسب زمستانی نیز به احیای زهکش‌ها و چشمه‌های اطراف تالاب کمک شایانی کرده‌اند. این مسئله موجب شده است که متوسط عمق آب در تالاب به بیش از ۱.۵ متر برسد، امری که نشان دهنده بازگشت حیات به این زیست‌بوم گرانبها است.

پناهگاهی برای گونه‌های متنوع آبزی و کنارآبزی

با احیا و آبگیری موفقیت‌آمیز تالاب، «قوپی باباعلی» به میزبانی صدها قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی بازگشته است. گونه‌های مختلفی از مرغابی‌ها، اردکسانان، خوتکا، و آبچلیک در این تالاب زندگی می‌کنند، که هر یک به نوبه خود، زیبایی و تنوع بیولوژیکی منحصر به فردی به این منطقه می‌بخشند.

جایگاه مهم تالاب در اکوسیستم منطقه

«قوپی باباعلی» با ویژگی‌های طبیعی و تنوع پرندگان خود، یکی از زیستگاه‌های کلیدی پرندگان آبزی و کنارآبزی به شمار می‌رود. این تالاب که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده، اهمیت جهانی خود را به عنوان یکی از تالاب‌های مهم این منطقه تأیید کرده و حتی دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد (یونسکو) دریافت کرده است.

نتیجه‌گیری و چشم‌انداز آینده

احیای تالاب «قوپی باباعلی» نه تنها به بازگشت حیات و تنوع زیستی به این منطقه انجامیده، بلکه به عنوان الگویی برای تلاش‌های مشابه در سایر نقاط کشور و جهان مطرح است. این موفقیت، نشان‌دهنده اهمیت همکاری‌های بین‌بخشی و اجرای دقیق برنامه‌های مدیریتی در حفظ و احیای اکوسیستم‌های آبی است. امید است که این روند پایدار، زمینه‌ساز حفظ و ارتقاء بیشتر زیستگاه‌های طبیعی و تالابی در ایران و جهان باشد.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *