خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

میانگین بارش‌های استان آذربایجان غربی در سال آبی جاری (۱۴۰۲-۱۴۰۳) نسبت به سال آبی گذشته ۳۲ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۵٫۵ درصد افزایش یافته است.

آزاد توحیدی، رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی، در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: میانگین بارش‌های استان در سال آبی جاری تا ۱۲ خرداد ماه، با ۳۸۷٫۶ میلی‌متر، ۹۴ میلی‌متر بیشتر از سال گذشته و ۵۲ میلی‌متر بیشتر از بلندمدت ۳۰ ساله است.

وی با اشاره به میزان بارندگی در شهرهای مختلف استان، گفت: پیرانشهر با ۹۵۱ میلی‌متر، بیشترین و سلماس با ۲۱۰ میلی‌متر، کمترین میزان بارندگی را در سال آبی جاری داشته‌اند.

توحیدی با بیان اینکه در تمام شهرستان‌های استان به غیر از تکاب و شاهین‌دژ، افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته ثبت شده است، افزود: شهرهای شمالی آذربایجان غربی بیشترین میزان افزایش بارندگی را دارند.

وی در این خصوص به افزایش ۱۰۹ درصدی بارندگی در اشنویه، ۹۳ درصدی در مهاباد و ۱۲۱ درصدی در چالدران نسبت به سال گذشته اشاره کرد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی، همچنین اظهار داشت: میزان بارندگی در حوضه آبریز ارس با ۲۴۷ میلی‌متر، ۳۸٫۸ درصد نسبت به سال گذشته و ۱۱ درصد نسبت به بلندمدت افزایش یافته که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز استان است.

وی افزود: در حوضه زاب نیز با ۹۳۴٫۵ میلی‌متر بارندگی، شاهد افزایش ۲۸٫۷ درصدی نسبت به سال گذشته و ۲۳ درصدی نسبت به بلندمدت بوده‌ایم.

توحیدی همچنین از افزایش ۳۱ درصدی بارندگی در حوضه دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته و ۱۳٫۴ درصدی نسبت به بلندمدت خبر داد.

این افزایش بارندگی‌ها نویدبخش سالی پرآب برای آذربایجان غربی و امید به بهبود وضعیت کم‌آبی در این استان است.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *