خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

ارومیه- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی از افزایش ۱۳ درصدی دیم‌زارهای تحت پوشش طرح جهش تولید در استان خبر داد.

خسرو شهبازی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: ۳۵۰ هزار هکتار از دیم‌زارهای استان در سال زراعی جاری با مشارکت ۳۴ هزار و ۲۵۸ کشاورز زیر پوشش طرح جهش تولید قرار گرفته که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این طرح در ۱۸ شهرستان استان به غیر از شهرستان چهاربرج اجرا می‌شود، گفت: بیشترین سطح کشت با ۷۷ هزار و ۴۲۸ هکتار، مربوط به شهرستان بوکان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: از مجموع ۳۵۰ هزار هکتار از مزارع زیر پوشش ابلاغی طرح جهش تولید در دیم‌زارها، ۲۶۷ هزار و ۴۹۵ هکتار زیر کشت محصول گندم، ۳۳ هزار و ۴۵۴ هکتار محصول جو، ۳۶ هزار و ۸۰۲ هکتار نخود و یکهزار و ۶۴۳ هکتار زیر کشت عدس قرار گرفته است.

شهبازی با اشاره به سایر محصولات کشت شده در این طرح، گفت: ۳۶۰ هکتار دانه روغنی گلرنگ، ۸۰۰ هکتار دانه روغنی کاملینا، ۸ هزار و ۷۴۵ هکتار علوفه و ۷۰۱ هکتار گیاه دارویی نیز در اراضی دیم استان کشت شده است.

وی در خصوص عملیات زراعی انجام شده در این اراضی، اظهار کرد: حفظ بقایای ۳۰ درصدی، کشت عمود بر جهت شیب، کشت مستقیم بدون شخم و تبدیل آیش زرد به سبز از جمله این اقدامات بوده که در قالب کشاورزی حفاظتی در ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی دیم تحت پوشش طرح جهش تولید اجرا شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی استفاده از ظرفیت دیم‌زارهای استان با هدف پایداری تولید، افزایش تنوع محصول در اراضی دیم و کاهش سطح زیر کشت غلات و افزایش سطح زیر کشت حبوبات، گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی در دیم‌زارها را از جمله اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *