خرداد ۹, ۱۴۰۳

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صادرات ۶۴۲ هزار تن سیب درختی از گمرکات این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، خسرو شهبازی در جلسه بررسی راهکارهای توان صادراتی محصول سیب استان در ارومیه اظهار داشت: در سال گذشته از مجموع ۷۵۵ هزار تن سیب صادر شده از کشور ایران به کشورهای هدف، ۶۴۲ هزار تن سیب فقط از طریق گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده است که معادل ۸۵ درصد از سیب درختی صادر شده از کشور است.

وی با بیان اینکه تاکنون سیب درختی درجه ۲ و مخلوط آذربایجان غربی به صورت فله‌ای و بسته‌بندی در باغات استان به کشور عراق صادر شده است، افزود: این موضوع به صادرات سیب استان در سال‌های آینده لطمه وارد می‌کند.

شهبازی با اشاره به آمادگی استان آذربایجان غربی برای سورت و بسته‌بندی محصول سیب صادراتی و حتی لوکس در هر سایز و اندازه‌ای به کشور عراق، گفت: در سفر هیات عراقی به استان، بحث برگشت ارز، حمل یک‌سره سیب در پایانه‌های اقلیم کردستان عراق، نوع سورت و بسته‌بندی نیز بررسی شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه هیات عراقی نهالستان‌ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی و مزارع و باغات استان را مشاهده کرده‌اند، هدف از این سفر را تسهیل صادرات انواع میوه‌ها و محصولات کشاورزی و توسعه آن به کشور عراق عنوان کرد.

وی افزود: طبق توافقات انجام شده، در سفر رئیس جمهور عراق به کشور ایران که در آینده نزدیک انجام می‌گیرد، دو طرف تفاهم‌نامه‌ای برای تسهیل و روان‌سازی صادرات محصولات کشاورزی منعقد خواهند کرد.**

شهبازی با اشاره به لزوم داشتن تقویم زراعی کشور هدف برای برنامه‌ریزی صادراتی، گفت: استان آذربایجان غربی در تمامی فصول علاوه بر محصولات کشاورزی، آمادگی تامین کالاها و محصولات مورد نیاز کشور عراق با توجه به تقویم زراعی کشور را داراست.**

این خبر نشان‌دهنده جایگاه ویژه آذربایجان غربی در صادرات سیب درختی کشور و ظرفیت‌های بالای این استان برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی است.

امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های مناسب و حمایت مسئولان، شاهد افزایش روزافزون صادرات محصولات کشاورزی از این استان و رونق هر چه بیشتر بخش کشاورزی باشیم.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *