۲۱۵۰ هکتار از اراضی ملی در آذربایجان غربی به بیت‌المال بازگشت

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از خلع ید ۲۱۵۰ هکتار از اراضی ملی استان در سال گذشته خبر داد.

ناصر عتباتی در هشتمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان گفت: در این راستا ۱۵ جلسه شورای اصلی حفاظت از حقوق بیت‌المال تشکیل شد و با بازدیدهای میدانی و با ۱۳۱ مصوبه، بیش از ۲ هزار و ۱۵۰ هکتار از اراضی ملی که مورد تصرف اشخاص قرار گرفته بودند، خلع ید شد.

وی با اشاره به ضرورت تجهیز و امکانات جهاد کشاورزی برای پایش و پیشگیری از تغییر کاربری‌ها گفت: با توجه به گستردگی اراضی کشاورزی استان، راهبردهای دقیق و جدی مورد تاکید این شوراست که تجهیز امکانات پایش جهاد کشاورزی از جمله آن است.

عتباتی به تثبیت اراضی زراعی به عنوان راهبرد اصلی در صیانت از حقوق بیت‌المال و مردم پرداخت و گفت: با تلاش‌های قرارگاه شهید سلیمانی، تاکنون ۷۰ درصد اراضی کشاورزی تثبیت مالکیت شده است تا اختلافات بین زارعان پایان یابد.

وی تصریح کرد: همچنین با تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی، بر اساس بررسی‌های کمیسیون رفع تداخلات، ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی که در گذشته ملی اعلام شده به عنوان زمین زراعی مشخص شد.

در ادامه این جلسه، استاندار آذربایجان غربی از برگزاری جلسات منظم شورای حفاظت از حقوق بیت‌المال قدردانی کرد و افزود: شورای حفاظت از حقوق بیت‌المال استان از شوراهای فعال در کشور بوده و اقدامات این شورا در راستای حفاظت از بیت‌المال و حل مشکلات مردم و همچنین کسب رضایتمندی مردم قابل تقدیر است.

محمدصادق معتمدیان با قدردانی از همراهی دستگاه قضایی استان با مجموعه دولت در راستای حل مشکل تعاونی‌های مسکن به ویژه در شهر ارومیه، خاطرنشان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و همراهی دستگاه قضایی و نظارتی، بخشی از پرونده‌های تعاونی‌های مسکن که چندین دهه با مشکل مواجه بودند، رفع شده و مشکل حدود ۸۰ هزار نفر از مالکان این زمین‌ها حل و تعیین تکلیف شد.

وی با اشاره به تصویب طرح جامع شهری در بسیاری از شهرهای استان، افزود: با تصویب این طرح و تعیین تکلیف محدوده‌های شهری و ایجاد پهنه‌بندی‌های لازم، ضمن مشخص شدن تکالیف دستگاه‌های اجرایی و متولی، از بروز بسیاری از تخلفات آتی در بخش تصرفات غیرقانونی زمین‌های دولتی گرفته می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین تاکید کرد: تقویت سیستم‌های نظارتی دستگاه‌های متولی در حوزه پایش و نظارت بر تصرفات غیرقانونی اراضی دولتی و برخورد قاطع با متخلفان، ضروری است.

معتمدیان با اشاره به اتمام طرح‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در استان، افزود: با وجود محدودیت‌های مالی دولت، طرح‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به اتمام رسیده و برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای برنامه‌های نرم‌افزاری در احیای دریاچه به ویژه کاشت محصولات کم آب‌بر و تغییر الگوی کشت انجام شده و ضروری است مجموعه جهاد کشاورزی در استان در این زمینه فعال‌تر عمل کند.

جدید ترین اخبار استان آذربایجان غربی را در مجله خبری عصر ارومیه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *